Jag reste till Spanien för att fotografera fåglar och blev särskilt glad i att se en häst. Przewalskis häst! Den har till skillnad från andra vilda hästar aldrig blivit domesticerad av människan.
Den sista vilda populationen dog ut på 1960-talet och genom avelsprojekt från 31 individer har man sedan 1945 lyckats bevara denna häst i djurparker och som sedan kunnat åter placeras ut i det vilda. Ett litet steg i ett gigantiskt arbete att ställa till rätta.
Nu vandrar Przewalskis häst åter på några platser i Europa och Asien och det var härligt att få se denna lilla grupp vandra fritt upp för bergssluttningen här i Pyreneerna. Den största populationen återfinns idag annars i ett reservat i södra Ukraina!
Det är denna häst som återses på stenålderns grottmålningar i sydvästra Europa.
Klicka på bildspelet, bläddra i egen takt och se i helskärmsläge.